Grk je danas najpoznatije vino iz Lumbarde i bez sumnje jedan od sinonima ovog prekrasnoga Dalmatinskog sela. U Hrvatskoj ćete teško naći nekog ljubitelja vina, a još manje vinskog znalca koji ne zna gdje se bijelo vino Grk uzgaja i stvara. Ipak uz sva saznanja o Grku malo tko danas može sa sigurnošću reći dolazi li to njegovo kratko ime bez samoglasnika iz korijena vinogradarstva u Lumbardi koji sežu sve do trećeg stoljeća prije Krista i kolonija starih Grka ili se pak veže uz lagani gorkast okus koji se obično osjeti u samom grlu prilikom kušanja ovog zasigurno posebnog vina. Jedno od navedenih ili čak oba razloga istovremeno mogući su izvor, no kako god bilo Grk u samom svom imenu od tri slova već puno govori o samome sebi.
Tradicija vinogradarstva u Lumbardi jako je duga, a dug je i proces prilagodbe loze Grk jedinstvenom Lumbarajskom pjeskovitom tlu pomješanog sa crljenicom (Quaternary coastal palaeodunes) na kojem bi malo koja druga loza danas uspjela. Duga tradicija vinogradarstva i vinarstva, kao na mnogim drugim lokacijama u Dalmaciji, još je jedan prilog tezi da se Hrvatska nikako ne uklapa u priču novog vinskog svijeta u koju se, najčešće zbog nedostatka informacija i pravih sazanja kod određenog dijela strane publike često svrstava. Ipak ta duga tradicija, kao i u većem dijelu Evrope bila je prekinuta početkom prošlog stoljeća usljed napada štetnika filoksere što je na koncu rezultiralo hektarima napuštenih najboljih vinograda na južnim padinama otoka Korčule. Ipak, samo Lumbarajsko polje sa svojim specifičnim tlom pokazalo se otpornijim na filokseru i održalo je vinogradarstvo u Lumbardi živim i danas uz turizam jednom od najprepoznatljivijih gospodarskih djelatnosti u selu. Zadnjih se godina vinska priča u Lumbardi okreće u još boljem smjeru. Vinari su sve kvalitetniji i brojniji, u vinarstvo i vinogradarstvo se sve više ulaže u svakom pogeldu, te se nakon više od pola stoljeća zapuštenosti obnavljaju čak i ranije navedeni opustošeni vinogradi.
Najbolji Grk danas dolazi od sedam vinara koji su predstavljeni na ovim stranicama, a sama loza se danas gotovo isključivo uzgaja u središnjem polju Lumbarde koje se proteže na 40-ak hektara specifičnog tla, na visini do 20m iznad mora sa kojim pak samo polje graniči sa južne i sjeverne strane. Ovo poznato “bijelo” vino koje je po boji ipak odraz kombinacije svijetlih nijansi žutozelene i zlatne boje, prepoznatljivo je po svom aromatičnom dobro izbalansiranom okusu, suhom karakteru i alkoholu koji ne prelazi 14%. Ljubitelji vina koji su imali sreću posjetiti Lumbardu u Grku redovito prpoznaju arome podneblja iz kojeg vino dolazi. Sunce, more i borovi. Bez daljnjega, vino takvih karakteristika najbolje se onda servira uz lokalnu gastronomiju: riba, školjke, rižoto, brojna lokalna hladna jela i bez sumnje kvalitetno bijelo meso. Naravno Grk je odličan i kada se pije sam kao aperitiv.