Drugi po redu Dalmacija Wine Expo održan je prošlog vikenda u Makarskoj i nakon još jedne uspješne oragnizacije o kojoj je već nešto napisano na lumbardanet-u može se sada već slobodno reći da sajam postaje središnje mjesto za upoznavanje i održavanje kontakta sa vinima Dalmacije koja konstantno evoluiraju kako u okusu, kvaliteti tako i u ambalaži.
Sve to jednako vrijedi i za vina lumbarde koja su ispred udruge i vlastitih vinarija ovoga puta predstavile vinarije: Milina-Lovrić, Cebalo-Popić, Milina-Bire i Batistić-Fidulić.
Bitnija osvježenja mogla su se primjetiti tako na vinima dvojice od navedenih.
Grk Bire koji je svoju novu bocu Burgundskog stila već pokazao široj publici na Zagreb Wine & Gourmet 2011., ovoga je puta iznio istu tu bocu u zrelijoj i izgleda konačnoj varijanti gdje je odabrano tamnije staklo i tamnija etiketa sa grčkim slovima u pozadini koja su ujedno i sastavni dio poznate Lumbarajske psefizme, najstarijeg ikada nađenog pisanog dokumenta u Hrvatskoj.
Obitelj Cebalo Popić, trenutno po količini najveći proizvođači Grk-a u Lumbardi, čija tradicija proizvodnje u komercijalnom smislu traje već solidnih sedamnaest godina, zadržala je bocu bordoškog stila, no sa bitno drugačijom etiketom koja bi zbog nekih elemenata trebala doprinijeti još većoj prepoznatljivosti ovoga proizvođača.
Naime prezime Cebalo je mnogima sinonim za lumbardski Grk, što zbog vinarije Branimira Cebala koja je prva izašla na tržište gdje je i danas najprisutnija, što zbog činjenice da unutar udruge od sedam vodećih vinara čak trojica nose prezime Cebalo. Iako sve tri vinarije rade vrhunska vina, kako onda, pogotovo za nekog tko nije iz Lumbarde, izbjeći konfuziju i znati što dolazi od koga?!
Da bi riješio takvu moguću dilemu i naglasio svoj brend Zoran Cebalo ovoga je puta stavio naglasak na drugi dio prezimena odnosno nadimak “Popić”. Jednako onako kako stoji upisano velikim slovima i na sam ulaz u vinariju.
Druga novost je da je pozadinska slika poznatog lokalnog umjetnika Stipe Nobila zamijenjena zelenom suptilno dekoriranom podlogom sa već prepoznatljivom starom Grčkom kovanicom na vrhu. Dakle ako je nekome do sada možda stvarana zabuna zbog slične slike istog autora koja se također nalazila na bocama vinarije Zure ubuduće to barem što se ambalaže tiče nebi trebao biti slučaj. Jednako kao što to neće biti slučaj da se na prvu ne prepozna gore objavljena nova boca iz vinarije Milina-Bire.